Mehmet ÖZHASEKİ

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı

MEHMET ÖZHASEKİ KİMDİR ?


Doğduğu topraklara, memleketine aşık bir adam…

Aşkla hizmet etmenin ne demek olduğunu sözleriyle değil, icraatlarıyla gösteren bir gönül adamı; Mehmet Özhaseki.

Vatanına, memleketine, en çok da halkına olan bağını, bir şairin en güzel kelimelerini dizmesi gibi hizmetlerini dizerek, şiirler yazmış bir icraat şairi…

1957 yılında Kayseri’de doğan Özhaseki, çalışmanın en büyük kıymet olduğunu hayatının baharında tecrübe etti. Hak yolunda, halk için çalışmanın en büyük servet olduğunu memleketinden öğrendi. Üniversite tahsilini Ankara ve İstanbul’da tamamladıktan sonra gönlünü verdiği memleketine geri döndü.

Dile kolay, çeyrek asırdır gecesini gündüzüne katarak; canhıraş bir mücadele ile halka hizmet etmek için yaşayan Özhaseki, Melikgazi Belediye Başkanı olana dek, kurduğu vakıf ve derneklerle yoksula ve muhtaca el uzattı. “Memleketimde aç biilaç kimse olmayacak!” dedi, aşevi kurdu. Kışın, çocuklarımız üşümesin diye odun, kömür dağıttı. Başkan seçildikten sonra, “Sosyal Belediyecilik / Haseki Modeli Belediyecilik” anlayışını yücelten gönül insanı; Özhaseki…

Halktan aldığı gücünü, sorumluluğunu yine hak gözeterek, halkına verdi. Yaratılanların en şereflisine duyduğu saygının gereği, gözünü budaktan sakınmadı. Sahip olduğu makamın tüm olanaklarını seferber ederek; sağlık ocakları, ücretsiz muayene hizmetleriyle, hemşehrilerini bağrına bastı.

Gül bahçesi gibi gördü memleketini, icraatlarını… Ve güle özenir gibi işledi bir bir… Vizyon sahibi bir başkan olarak, daha sonraları Türkiye geneline yayılacak olan, “Kentsel Dönüşüm” projesinin tohumlarını, memleketinde attı ve Kayseri’yi bir gül bahçesi yaptı.

Toprağın en güzel verimini alan Özhaseki’yi, yine o toprak Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na taşıdı. “Yamula Barajı Projesi”yle, atık su arıtma tesisleriyle; doğal gaz sistemiyle, spor tesisleriyle, toplu taşıma sistemiyle ve daha niceleriyle, gül bahçesi; memleketi Anadolu’nun müstesna, harikulade bir şehri oldu.

Özhaseki; ilmek ilmek, ince ince işleyerek, “kendi öz kaynaklarıyla kalkınan” bir şehir modeli oluşturdu. Merkezi idareyle el ele vererek, topyekûn kalkınmanın öncülüğünü üstlendi. 139 fabrikanın açılışını, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte gerçekleştirerek, bir rekora imza attılar.

Çağlayan ve dinmek bilmeyen gönül güzellikleri, memleketinden taşıp tüm Türkiye’yi sardı. Özhaseki beş dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı, ardından AK Parti Kayseri milletvekili seçildi. “Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı” ve “Çevre ve Şehircilik Bakanı” olarak; HDP/PKK’nın, Doğu Anadolu’da açtığı yaraları sarmak, yeni gül bahçeleri yapmak için, yine, yeniden gönlünü adadı.

Hak uğruna; saygıyla, severek, gönlünü kaptırarak tüm Türkiye’ye güllerini saçan gönül adamı Mehmet Özhaseki, 2019 Yerel Seçimleri’nde; bu kez başkentimiz, başımızın tacı şehrimiz, Ankara’mız için gönüllü…

Yine gönlü açık, gönlüne göre bir Ankara için aday…